Vole Olmayan Bölge (NVZ Alanı) Kuralları

  1. Bölge Tanımı: Vole olmayan bölge, fileye bitişik olan ve sahanın her iki tarafında 7 feet (2.13 metre) genişliğindeki alandır. Bu bölge genellikle farklı bir renkle işaretlenir ve pickleball oyununun temel bir parçasıdır.
  2. Vole Yasağı: Oyuncular, NVZ alanında bekleyemez, NVZ alanına top yere temas etmeden giremez, NVZ alanı içinden Vole vuramazlar
  3. Zemin Kuralı: Bir oyuncu, vole olmayan bölgede veya çizgiler üzerindeyken topa vole vuruşu yaparsa bu bir ihlal sayılır. Aynı şekilde, vole vuruşu yapmadan önce veya sonra bu bölgeye adım atmak veya temas etmek de kural ihlalidir.
  4. Topun Zıplama Şartı: Oyuncular, top zemine temas ettikten sonra (zıpladıktan sonra) vole olmayan bölgeden topa vurabilirler. Yani, topun zeminde bir kez zıplaması gerekmektedir.
  • Hareket Serbestisi: Oyuncular, top zıpladığında vole olmayan bölgeye girebilirlerAncak topa vurduktan sonra hızlıca çizginin dışına çıkmak zorundadır. 
  • İhlaller ve Sonuçları
  • Vole olmayan bölgede yapılan bir vole vuruşu veya bu bölgeye izinsiz giriş, puan kaybına veya servis hakkının rakibe geçmesine neden olabilir.
  • Oyuncuların, özellikle sıkı rallilerde, bu kurala dikkat etmeleri gerekmektedir, çünkü bölgeye istemsizce giriş yapılabilir.

Pickleball’da vole olmayan bölge kuralları, oyunu daha adil ve stratejik hale getirirken, bireyler arası güç farkını ortadan kaldırarak oyunun asıl amacı olan kadın erkek rekabeti, centilmenlik, strateji, oyun içi taktiklerin gelişmesine olanak tanır. Oyuncuların bu kuralları tam olarak anlamaları ve uygulamaları, oyunun keyifli ve rekabetçi ruhunu korumalarına yardımcı olacaktır.

Bu video Uluslararası Pickleball Federasyonu Türkiye Temsilciliği Tarafından Pickleball Severlere Yardımcı Olmak, Pickleball Oyuncuları ve Eğitmenlerine Destek Olmak Amacıyla Hazırlanmıştır.

www.pickleball.org.tr

Kategoriler

Son Makaleler