Pickleball’u Edirne’ye Öğretecekler

Türkiye Pickleball Federasyonu Edirne İl Temsilcisi Ercüment Erdin ve eğitmen Denizhan Taşdemir, amaçlarının Edirne’de herkese Pickleball oynatmak olduğunu belirterek; “Edirne’de öncüleri olmak istiyoruz” dediler.

Türkiye Pickleball Federasyonu Edirne İl Temsilcisi Ercüment Erdin ve eğitmen Denizhan Taşdemir, Edirne’de Pickleball tanıtım etkinliği düzenlemeye devam ediyor.

İl Temsilcisi, Ekrem Demiray Spor Salonu’nda bugün Edirne Latin Dans Grubu’na özel Pickleball tanıtım etkinliği düzenledi. Trakya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi mezunu olan Ercüment Erdin, Edirne’de Pickleball’ın temellerini 2 ay önce attıklarını ve tüm Edirnelilere yaş fark etmeksizin Pickleball oynatmak istediklerini söyledi. Erdin, Pickleball branşının en önemli özelliğinin 7’den 70’e herkesin oynayabilmesi olduğunu belirtti.

Pickleball eğitmeni Denizhan Taşdemir ise Pickleball’ın 1965’te ABD’nin Washington eyaletine bağlı Seattle kentinde bir aile aktivitesi olarak ortaya çıktığını ve 3 aile babasının basit ekipmanlarla icat ettiğini söyledi. Taşdemir, ailenin oyunu çok sevip oynadığını ancak isim bulma konusunda kararsız kaldıklarını, evin köpeği olan Pickle’nin de topları sürekli alıp kaçması ve oyunu çok sevmesi üzerine köpeklerinin ismini verdiklerini belirtti.

“PİCKLEBALL HER YAŞA HİTAP EDİYOR”

Edirne’de Pickleball tanıtım etkinlikleri düzenlemeye ve duyurmaya devam edeceklerini belirten Taşdemir; “Edirne’de şu an çok yeniyiz. İnsanlara ulaşmak istiyoruz. Amacımız; Edirne’de herkese Pickleball oynatmak. Uzun vadede ise amacımız; şu anda ülkede bir milli takım oluşumu olmadığından dolayı ilerleyen dönemlerde milli takım komitesinde, biriminde Edirne İl Temsilciliği olarak yer almak istiyoruz. Ercüment hocamla beraber çalışmalarımız devam ediyor. Hayallerimiz büyük. Pickleball 2028’de olimpik bir branş olacak. Şu an karar aşamasında. Milli takımı da daha kurulmadı. Edirne’de bunun da öncüleri olmak istiyoruz. Edirne İl temsilciliği olarak Trakya Spor Bilimleri Fakültesi’nde okuyan öğrencilere tanıtım yaptık. Fakültede tanıtımlarımız da devam edecek. Diğer fakültelerde de tanıtım etkinliği yapmak istiyoruz. Federasyonumuzla birlikte Edirne’de güzel işler yapacağız. Bir sosyal sorumluluk projemiz var. Huzurevi’ndeki misafirleri Pickleball oynatmak istiyoruz. Bu branşın en önemli özelliklerinden biri de 7’den 70’e herkesin oynuyor olması. Her yaşa hitap ediyor” ifadelerini kullandı.

“KADIN VE ERKEK AYNI SAHADA”

Pickleball’ın kadın ve erkeğin aynı anda sahada rekabet etmesine imkân sağladığına dikkat çeken Erdin; “Pickleball kadın ve erkeğin aynı anda sahada rekabet etmesine imkan sağlayan 2’inci spor branşı. Bunu diğer sporlarda da görebilirsiniz ancak sadece turnuvalarda olur. Tekler ve çiftler olarak oynanabiliyor. Özellikle çiftlerde çok fazla görebiliyoruz. Aile katılım etkinliği düzenledik. Öğrencimiz anne ve babasıyla karşılıklı oynadı. Bu çoğu branşta olmayan bir şey. Hem veliler tarafından, hem çocuklar tarafından seviliyor. Annesinin ve babasının onunla bir aktivite yaptığını görmesi çocuğu daha mutlu ediyor” dedi.

“AMERİKA’DA İNSANLAR PİCKLEBALL’I EVLERİNE GETİRİRİYORLAR”

Erdin, Pickleball’ın ABD’de çok yaygın bir spor olduğunu ve insanların evlerinin bahçelerine sahalar kurup oynadığını belirterek; “Geçen aylarda Amerika’da 80 yaş ve üstü turnuvası yapıldı. Amerika ve Avrupa’da insanlar Pickleball’a şöyle bakıyor; gidip bir spor aktivitesi yapıyorlar ama o spor aktivitesini evlerine getiriyorlar. Evlerin bahçelerine kurmaya başlıyorlar Pickleball sahalarını ve evlerinin bahçelerinde oynuyorlar. 13 metre uzunluğunda 6 metre genişliğinde bir sahamız var. File yüksekliğimiz 91 cm. Alanımız hem küçük, hem de bu yüzden de fazla hareket edip, kardiyo etkisi de yaratıyor” sözlerine yer verdi.

“TALEPLERİMİZDEN BİRİSİ PİCKLEBALL SAHASI”

Pickleball’u tanıtmak amacıyla ziyaretlerde de bulunacaklarını ifade eden Erdin; “Önümüzde dönemde Valimiz Yunus Sezer ve Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ a bir ziyaretimiz olacak. Gençlik Spor İl Müdürlüğün’e bir ziyaretimi olacak. İsteklerimizi dile getireceğiz. Şu an Edirne’de bir Pickleball sahası yok. Taleplerimizden birisi de Pickleball sahası yapılması olacak” dedi.

“PİCKLEBALL’IN ÖNÜ ÇOK AÇIK”

Taşdemir, Pickleball’ın tüm dünyada hızla gelişmeye devam ettiğini ve Edirne’de de gelişimi için çalışmalara devam edeceklerini söyleyerek; “Pickleball’ın önü çok açık. Hem bizim için açık, hem de bugün bir çocuk spora başladığı zaman diğer sporlara nazaran Edirne’de milli ve elit bir sporcu olması için Pickleball ona çok daha rahat yardım edebilir. Sadece milli bir sporcu değil; Olimpik bir sporcu da olabilir. Çünkü tüm dünyada da gelişmeye devam ediyor. Amerika’da şu an çok üst seviyede oynanıyor. Ama Avrupa dahil, biz de dahil şu an da yeni yeni tüm dünyada popülerliğini artırmaya devam ediyor. Biz de bu kervana katıldık. Onlara bir an önce yetişip hatta önlerine geçmek istiyoruz. Edirne’de çalışmalarımız son hızla devam edecek” diye konuştu.

Haber Linki: https://www.batiekspres.com/gundem/pickleball-u-edirne-ye-ogretecekler-36408