Pickleball Nedir? Nasıl Oynanır?

Pickleball Nedir? 

Pickleball; badminton, masa tenisi ve tenis unsurlarını birleştiren bir paddleball sporudur (raket sporuna benzer). İki veya dört oyuncu ile, tahtadan veya fiber-kompozit malzemelerden yapılmış sert kürekler (raketler) kullanılarak 26 açık saha 40 kapalı saha yuvarlak delikli polimer top ile 13.41m uzunluğunda 6.10m genişliğinde 91.5 cm yüksekliğinde bir ağ kullanılarak tenis kortu gibi bir zeminde ya da kapalı spor salonunda oynanır. 

Pickleball, 1960’larin ortasında icat edildi. Spor uluslararası olarak da hızla büyümektedir. Ülkemizde uluslararası Pickleball Türkiye Temsilciliği Davut Güngör dür.

1965 yılında çocuklarını badminton oynamak için dışarı gönderildiği ancak badminton toplarını bulamadıkları zaman başladı. Yer, Seattle şehir merkezinden feribotla 30 dakika uzaklıkta bulunan Bainbridge Adındaki bir mahalle topluluğuydu.

Badminton toplarını bulamayınca çocuklar ne yapacaklarından emin değillerdi, ama sonra bir arkadaşını elinde bir top ve plastik bir sopayla sokakta yürürken gördüler. Wiffle topunu aldılar ve filenin üzerinden vurmaya çalıştılar. Badminton raketleri yerine masa tenisi raketleri kullanmaya başladılar. 

Pickleball, badminton, tenis ve masa tenisinin bir kombinasyonu gibidir.

Badminton ve tenise benzer, çünkü hem açık hem de kapalı alanda bir ağ üzerinden bir alanda bir alanda oynanır. Kuralların çoğu tenisle aynıdır. Topa vole (topa havada vurma) veya bir defa sıçradıktan sonra vurabilirsiniz. Kendine özgü bir raketi olan (büyük boy pinpon raketine benzeyen) topun file üstünden ralli tipi bir aktivite olması sebebiyle tenis gibi oynanır. 

Pickleball raketi ve topu tenis raketi ve topundan daha hafif olduğu, tenis kortundan daha küçük bir alanda oynandığı ve pickleball oynarken topa vurduğunuzda tenis kadar hızlı gitmediği için oynaması ve öğrenmesi daha kolaydır. Bu da daha çok ralli yapmanızı ve daha çok keyif almanızı sağlar. 

Neden Pickleball Deniyor?

“Neden Pickleball deniyor?” top delikli diye mi?” 

Sporun hiçbir zaman Amerika’da ulusal bir fenomen olmasının amaçlanmadığını unutmayalım. Sahil kenarındaki yazlık evlerden oluşan bir mahalle etkinliği olarak basit bir şekilde başladı.

Genellikle akşam saat 5 civarında, mahalledeki insanlar sosyal zaman geçirmek için birinin evinde toplanırdı. Bir aksam, birkaç komsu Joel Pritchard’ın evinde toplandı. Joel, oyunun üç yaratıcısından biriydi.

Bu etkinliğe oyun ismini koymak istediler. Birisi, “Ona sadece ‘oyun’ demek verine düzgün bir isim bulmalıyız” dedi. Bir başkası “Ralli Topu “nu önerdi; bir başkası “Tenis Pong”u önerdi. Sonunda başka bir kişi, “Joel, topu kapmaya devam eden ve sahadan kaçan su cocker spaniel (bir İngilizce köpek türü)

Pickles var. Bu aslında Pickle’in topu. Neden ona Pickle’s ball demiyoruz?” dedi.

Pickleball Neden Bu Kadar Hızlı Büyüyor? 

Sadece birkaç temel kural, heyecan verici süreci, oyunu öğrenmesi kolaylığı ve çoğu insan oyunu bir saat içinde öğrenebilir olmasıdır. Bunu neredeyse diğer tüm spor branşlarıyla karşılaştırdığınızda bir saat içinde hangi spor branşı hakkında bu kadar çok şey öğrenebilir ya da hızlı ilerleyebilirsiniz? 

Aslında kısa ürede rekabet  ortamına girebilmek ve heyecan verici maçlar yapabilmek. Bunu buz hokeyi, basketbol, voleybol ya da hangi spor branşında yakalayabilirsiniz? Kısa bir süre içinde eğlenebileceğiniz ve makul düzeyde yetkin olabileceğiniz çok az aktivite vardır. Ancak bu pickleball ile mümkün olabilir.

İnsanların Pickleball’u Tercih Etmesinin Ana Sebebi Nedir ? 

Hepimiz spor yaparken zevk almayı, heyecan duymayı ve rekabet etmeyi isteriz. 

Dışarıda oynayabileceğimiz birçok spor ya da birçok egzersiz seçeneği varken hem seyirci hem de katılımcı olarak en popüler seçeneklerin çoğu top ile oynanan oynandığını biliyoruz. Futbol, basketbol, voleybol, badminton, golf ve tenis gibi spor branşları birkaç örnektir.

Picklebaall sporu haricinde diğer tüm sporların artıları ve eksileri vardır. Özellikle sporcu olmayan bireyler için bir spor branşını tercih etmeleri için uzun süre hazırlı dönemleri geçirmeleri gerektiğini biliyoruz. Kuvvet, kondisyon, branşa özgü uzun süren temel eğitimler vb. gibi

Pickleball her bireyin kolay öğreneceği, sakatlık riskinin az olduğu, kuvvet ve koordinasyon için uzun zamanlar geçirmeyeceğimiz heyecan verici bir spor branşıdır. Pickleball oynayan insanları izlediğimiz ya da deneyimlediğimiz zaman bunu daha iyi anlayacağız. 

Pickleball Harika Egzersiz Fırsatı Sağlarken Yüksek Oranda Rekabet ve Heyecan Ortamı Sağlar.

Egzersizin faydalarını herkes bilir. Özellikle orta yaş ve üstü bireyler daha alışagelmiş ve yavaş hareket edilen sporları tercih eder. Spor yapmak bireylerin ruh halini iyileştirir, mutluluk hormonu salgılamasına olanak sunar, kilo vermeye yardımcı olur ve kişinin genel sağlığını iyileştirir. Ancak egzersizin belki de en önemli faydası stresi azaltmaktır. Pickleball size bu faydaları fazlasıyla sağlarken rekabet ortamı yaratır ve heyecan verir. 

Aile ve Arkadaşlar Arasında Sosyal Bağ Saalar.

Oyunun ana hedeflerinden biri, herkesin katılabileceği aile tipi bir aktivite olmasıdır. Ebeveyn çocuk ya da kadın-erkek arasında rekabet ortamı ve sosyal etkinlik niteliğindedir. Spor yeteneğine ve spor geçmişine sahip birinin pickleball oynamak için daha az atletik birine göre önemli bir avantajı yoktur. Pickleball oynamak için bireylerin cinsiyetinin ve yaşının önemli yoktur. 

Erişkin bireylerin çocuklarıyla, eşiyle yani kadın – erkek gibi bireylerin rahat rekabet edebilmesi mümkündür. 

 Pickleball: 70 yaşındaki bir oyuncunun 25 yaşındaki bir oyuncuyla, kadın-erkek, ebeveyn-çocuk rekabet etmesi için olanak sunar. 

Pickleball, birinin topa ne kadar sert vurabileceğiyle ilgili bir oyun değildir. Pozisyon alma ve teknik oynama daha önemlidir. Bu bir anlamda Amerikan bilardosuna benzer. Bilardo topuna gücünüz yettiği kadar sert vurmazsiniz. Bir sonraki vurusu ayarlamak için sadece doğru dokunuşla hafifçe topa vurursunuz. Aynı şey pickleball için de geçerlidir. Pozisyon almak, rakibi takip etmek ve topu istediğiniz yere atabilmek için vuruşunuzda güç farklılığı uygularsınız.  Pickleball aynı zamanda, kadınların kolaylıkla erkeklerle rekabet halinde oynadığı bir oyundur.

Pickleball Tam Odaklanma Ve Konsantrasyon Gerektirir.

Pickleball da çalışma yaparken ya da rekabet ortamında maç yaparken oyunun içinde kalmayı yani oyunun gerekliliğini yapabilmek için dikkat gerektirir. 

Pickleball oynarken stresten tamamen uzaklaşırsınız. Bir oyuncu yalnızca filenin üzerinden gelen topa vurmaya odaklanır. Pickleball oynarken günün stresinden ve sorunlarından uzaklaşırsınız.

Pickleball Yaşam Boyu Spor Alışkanlığı Edinmenizi Sağlar.

Pickleball oynamak ve heyecann verici rekabet ortamında olmak yaşam boyu spor alışkanlığı edinilmesine olanak sunar. 

Pickleball Temassız Bir Spordur.

Örnek olarak basketbol, Futbol vb. oyunları kullanalım. Bu sporlar harika bir oyun, ama aynı zamanda son derece fiziksel temas içeren, sakatlık riski olan sporlardır. Bu tür sporlar yapmak için fiziksel olarak güçlü bir kondisyona ve kuvvete ihtiyaç olurken, pickleball için daha az kondisyonla daha keyifli rekabet ortamı yaratabiliriz. 

Türkiye’de Pickleball’u Nerde Oynayabiliriz?

DG Akademik bünyesinde hizmet veren temsilciliklerimizde Türkiyenin birçok bölgesinde oynayabilirsiniz.

Pickleball Raketi ve Malzemesini Nerden Alabiliriz?

Türkiye pickleball olarak uluslararası standartlarda pickleball raketi, pickleball filesi, pickleball portatif file (kolay kurulum ve taşınabilir), pickleball topu üretimleri Dropick markasıyla ülkemizde üretilmektedir. Pickleball ürünleri, pickleball eğitimleri ve pickleball temsilcilikleri için

[email protected] ya da 0532 736 08 26 dan bizlere ulaşabilirsiniz.

                                                                                                                          Pickleball Türkiye Temsilcisi

                                                                                                                                    Davut GÜNGÖR