Bir Spor Emekçisi Olan Semih Üzer’in Pickleball Yazısı

Samsun il temsilcisi Semih ÜZER, toplumda spor alışkanlığı edinilmesi, bireylerde iyilik halinin oluşması, bireyler arası sosyal ağların ve iş birliklerinin gelişmesi için Samsun’da harika çalışmalar yapan kalbi sevgi dolu bir spor emekçisi.

Eğitmen olarak işini iyi yapmanın ötesinde İŞE yaramaya çalışmak, bilen olmak yerine YAPABİLEN olmak, topluma karşı sorumluluğunu yerine getirmek, sporun ulaşılabilir olmasını sağlamak ve en önemlisi kitleler arası sevginin, hoş görünün ve saygının pickleball sporu ile yaygınlaşmasını sağlayarak toplumsal kalkınmaya fayda sağlamak.

Ülkemizde örnek teşkil edecek şekilde spora adanmışlığın ve işini sevmenin yansımasını Samsun da başlatan Semih ÜZER’in yazısını yayınlıyoruz.

Pickleball

Günümüzde insan, gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak için yeni birçok keşifler ortaya çıkarmaktadır. Bu gelişimler ve değişimler insanın hayatında birçok alanda gözle görülmektedir. Bu gelişmelerden söz edecek olursak spor alanındaki gelişmeler ön sıralarda yer almakta. Pickleball ise bu değişmeler ve gelişmelerden doğan bir spor olarak yenilerde tüm dünyada popüler olmaya başlayan bir spordur. Pickleball sporunun temelini anlatacak olursak badminton, masa tenisi ve kort tenisi gibi köklü sporların sentezi olabilecek bir spor branşı olarak nitelendirebiliriz. Tüm dünyada pickleball sporunun temellerini oluşturan bu raketli sporlar oldukça yaygın olarak yapılmakta ve neredeyse her yaş grubunda yapılabilmektedir. Kısacası Pickleball raketli sporların bir kombinasyonu diyebiliriz. Hemen hemen diğer raketli sporlardan kuralları ve oyun alanlarının bir sentezi yapılarak ayrı bir spor olarak gün geçtikçe oynanmaya ve talepleri artmaya başlamıştır. Oyun alanının küçüklüğü ve kurallarının esnek olmasından dolayı oldukça rahat bir şekilde yapılabilen pickleball popülerliğini zamanla arttıracaktır. Pickleball’ ın diğer raketli sporlarla benzer özelliği olduğu kadar farklı yanları ve avantajlarından söz etmek mümkündür. Pickleball sosyal etkileşimi arttırır, fitness düzeyinizi arttırır ve fiziksel ve zihinsel olarak kişilerde dayanıklılık düzeylerinin artmasında yardımcı olur. Ayrıca bu spor diğer raketli sporlarla kıyaslandığında daha geniş kitleye hitap ediyor olması, hemen hemen her yaş kategorisinde beceri düzeylerinde bireylerin erişebilir olması bakımından bazı avantajlar sağlamaktadır. Katılımın artması toplumunda aktif bir yaşam tarzını benimsemesinde önemli bir yeri vardır. Pickleball diğer raketli sporların sağladığı yararlar gibi koordinasyon, reaksiyon, çabukluk, dikkat vb. birçok özelliğin gelişmesinde oldukça etkilidir. Pickleball sporunu diğer raketli sporların bir sentezi olarak karşımıza çıktığını belirtmiştik bu sentez sayesinde pickleball oldukça etkili bir spor olmuştur. Nasıl olduğunu şu şekilde açıklayabiliriz öncelikle pickleball da teknik çeşitlilik oldukça fazladır masa tenisi ve kort tenisi,badminton sporlarının spesifik tekniğinin yanında pickleball oldukça çeşitli bir teknik ağa sahip ve bu çeşitlilik bu sporu oldukça zevkli hale getirmektedir. Bu belirtilen avantajlarının yanında diğer raketli sporlara göre daha düşük sakatlanma riski taşımaktadır. Bu özelliği pickleball ın yumuşak topu ve kullanılan ekipmanlar, oyun alanının sporcuları zorlamayacak şekilde tasarlanması olarak belirtilebilir. Bu sporu yapan sporcularda hızlı düşünme ve karar verme gereklidir çünkü pickleball aynı zamanda bir strateji sporu sayılabilecek düzeydedir. Pickleball sporunun bu pozitif etkilerinin olmasında kuşkusuz en önemli etkenlerden biride hem kapalı alanlarda hem de açık havalarda kolayca yapılabilmesi ve oyun alanının kolayca belirlenebilmesi bu oyunu elbette daha tercih edilebilir bir spor haline getirmektedir.

Pickleballın son zamanlarda bu kadar yaygınlaşmasının nedenlerinden biride oyunun herkes tarafından öğrenilebilen kolay kurallarının olması ve öğrenmesinin diğer sporlar kadar uzun süreli olmamasından kaynaklanmaktadır. Heyecan verici

ve rekabet duygusunun üst düzeylerde bir oyun olması da bu sporun yaygınlaşmasında oldukça büyük bir etkendir. Ayrıca pickleball birçok sporun yapamadığı aile tipi aktivite olmayı başarmış bir spordur bu özelliği aile grupları tarfından tercih edilir kılmıştır.

Son olarak pickleball raketli sporların sentezi ama farklı özellikleri ile de o sporlara göre oldukça fazla avantajı olan her yaş için uygun olup gruplara hitap eden birçok fiziksel ve zihinsel faydası bulunan bir spor olarak karşımıza çıkar. Tercih edilebilirliği konusunda birkaç özelliği ile dikkat çeken bu spor fazlasıyla önemli hale gelmiş ve dünyada birçok ülkede federasyonlaşma faaliyetleri başlamış ve etkileri herkes tarafından bilinir hale gelmiştir. Pickleballın gelişimi olukça hızlı ilerlemekte ve sporcu sayısı her geçen gün artmaktadır.Özellikle

SAMSUN ‘da

Semih ÜZER

Pickleball Samsun İl Temsilcisi

Kategoriler

Son Makaleler