Pickleball 2022 Kuralları

Pickleball Oyun Kuralları

Pickleball İl Temsilciliği, Pickleball Eğitmenliği, Pickleball Kurumsal Temsilcilikler ve sertifika programları için [email protected] adresinden ya da

0 532 736 08 26 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz. 

Pickleball Servisi Kuralları:

Tekli Oyun:

Pickleball’da geçerli olan bazı belirli atış mekaniği ve kuralları vardır. Başlangıç olarak servisi ilk atacak kişi kendi aralarında yada yazı tura ile belirlenir. Servisi atacak kişi önce sahanın sağından kullanacak şekilde servisi kullanır ve sayı aldıkça her serviste saha (servis tarafı) değiştirerek servis kullanmaya devam eder. Servis kullanan sporcu saha dışına yada doğru alana atılmaması durumda bir hak daha verilir. (servis kullanan kişinin servis kullanırken 2 hakkı vardır) Servis atan kişi sayıyı kaybeder yada 2 den fazla servis hatası yaparsa karşı taraf 1 sayı alırken servis kullanım hakkını da alır.

 • Servis atarken oyuncu topu havaya atar ve top yere düşmeden bel seviyesinin altında vuracak şekilde servis kullanır.

 • Servis kullanan sporcu çizginin dışında ve çapraz tarafa atacak şekilde servis kullanılır.

 • Top yere bir kez temas ettikten sonra servis karşılanır.

 • Servis atılırken top fileye çarpması durumunda hata sayılır (net) ve yeniden (2.hak) servis kullanır.

 • Servisi karşılayan oyuncunun topu bir kez yere temas ettikten sonra oyun ralliye başlar.

 • Set bittikten sonra maça başlarken ilk servis kullanan sporcunun karşısındaki sporcu

  servisi sahanın sağından kullanacak şekilde oyuna başlar.

Pickleball EŞLİ Servisi Kuralı 

Pickleball da çifler maçlarında yada turnuvalarında servisi ilk atacak kişi kendi aralarında yada yazı tura ile belirlenir.

 • Servisi atacak takım sporcusu / kişi önce sahanın sağından kullanacak şekilde servisi kullanır.

 • Servis atan sporcunun partneri servis atan oyuncunun tersinde (diğer servis alanı) çizginin dışında bekler.

 • Sayı aldıkça her serviste saha (servis tarafı) değişir ve servis kullanmaya devam eder. Partner

  boş taraf yani diğer servis alanı çizgisi dışında bekler.

 • Servisi karşılayan (servis atan sporcunun çaprazı) sahanın dışında beklerken diğer sporcu non-volley alanı çizgisine yakın bir yerde (servis atan sporcunun karşısında olacak şekilde) bekler.

 • Servis kullanan sporcu hata yapması durumda bir hak daha verilir. (servis kullanan kişinin

  servis kullanırken 2 hakkı vardır). Servis atan sporcu sayıyı kaybeder yada 2 den fazla servis hatası yaparsa karşı taraf 1 sayı alırken servis aynı tara,a kalır ve servis sırası diğer partnere geçer.

 • Servis sırası geçen partner son servisin kullanıldığı alanın tersinden servis kullanır. 2 hata yaptktan sonra yada sayıyı karşı taraf aldıktan sonra servis sırası karşıya geçer.

 • Servisi karşılayan oyuncunun topu bir kez yere temas ettikten sonra oyun ralliye başlanır.

 • Set bittikten sonra maça başlarken ilk servis kullanan takımın karşısındaki takım servisi sahanın sağından kullanacak şekilde oyuna başlar. (eşlerde ilk servisi kullanacak sporcuya kendileri karar verir)

 • İkili (eşler) maçlarında servis karşılandıktan sonra oyuncular topun pozisyonuna göre sahada değiştirebilir.

Bir oyuncu veya hakem tarafından yanlış skor söylenmesi durumunda ne olacağına ilişkin kurallar değişti. Bir oyuncu yanlış bir puan verildiğini düşünürse top servis edilmeden önce bir oyuncu düzeltme istemek için oyunu durdurabilir. Servis atılmışsa, ralli oynanır ve bir sonraki servis gelmeden önce (varsa) skor düzeltmesi yapılır. 

Hakemli olmayan maçlarda, oyuncu bir ralli sırasında yanlışlıkla fazladan top sekerse, bu bir hata sayılır.

Bir hakem, oyuncu güvenliği açısından, bir oyuncu sağlığı sorunu için tıbbi personele veya Turnuva Direktörüne danışılması gerektiğine karar verirse, bu mola, tıbbi mola olarak oyuncunun alacağı moladan sayılmaz. Oyuncu, gerekirse maçın ilerleyen saatlerinde kendi molalarını alma hakkını saklı tutar. 

Bir hakem sporcunun oyuna, seyirciye veya rakibine saygısızlık/küfür vb. daha fazlası içi sözlü uyarılarda bulunabilir. Tekli ya da çiftli oyunlarda hakem bir kez uyardıktan sonra eylem devam ediyorsa oyuncuyu maçtan ihraç edebilir. Bu durumda oyuncu ya da oyuncular maçı kaybetmiş sayılır. 

Hakemlere oyun akışını aksatılacak durumlarda Teknik uyarılar veya Teknik Fauller verme yetkisi verilmiştir. Hakemin bir takıma teknik uyarı veya faul, ralli bittikten sonra değerlendirilecektir.

Bazı sporlar aktif oyun sırasında koçluğa izin verirken, pickleball buna izin vermez. Bir oyuncunun kulakiçi kulaklıklar aracılığıyla antrenörlük alması mümkün olduğundan, turnuvalar sırasında işitme cihazları dışında kulakiçi kulaklıklara izin verilmeyecektir.

Maçtan çekilmeyi seçen bir oyuncu veya takım için  kaydedilen skor, o takımın maçın o anki gerçek skorunun kaydedilmesine izin verecek şekilde revize edildi. Maçtan çekilen takım ya da oyuncu bir üst tura çıkmayı garantilediyse bu durumda sporcunun o maçtaki puanı silinir. O süredeki oyun skoru baz alınarak her iki sporcu da puan alamaz. Maçtan çekilen oyuncu bir üst tura çıkmayı garantilediyse (o maçın puanı eklenmeden) bir sonraki maçları oynayabilir.

Pickleball Nerede Oynanır?

Sabit pickleball sahası yok ise,

Diğer seçeneklerden hiçbiri mevcut değil ise, portatif pickleball filesi ve portatif pickleball çizgileri ile herhangi bir düz yüzeyde pickleball oynamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Örneğin: Okul bahçeleri, okul spor salonları, kapalı garajlar, fuar alanları, üstü kapalı pazar alanları, site bahçeleri ve sosyal tesisleri, bunlardan sadece birkaçı.
Oynanacak alanın güvenli olması için 18,5 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde bir alana ihtiyacınız olacak.

 Eğitim alanı için daha küçük alanlar yaratabilirsiniz.

Pickleball Saha boyutları 13,41 metre uzunluğunda ve 6,10 metre genişliğindedir. File yüksekliği 91.5 cm dir.

Pickleball, iş birliği, oyuna, rakibe saygı ve nezaket gerektiren bir oyundur. Rakibe herhangi bir şüpheye yer bırakmadan adil oyun duygusu, oyunun temel eğlence ve rekabet ilkelerini sürdürmek için çok önemlidir. 

Bu amaçla:

 • Oynanan tüm puanlar, önemlerine bakılmaksızın aynı şekilde değerlendirilir; maçın ilk puanı maç puanı kadar önemlidir.
 • Çiftlerde her iki ortak da gelen topu karşılayabilir (servis karşılama hariç), oyuncular servis atma hariç oyun anında ralliyi devam ettirmek ve skor almak için topa vurabilir.

Topun sekme kuralı:

Top servis edildikten sonra, top doğru alana bir kez sektikten sonra karşılanır. Servisi karşıladıktan sonra servis tarafına bir kez daha sektikten sonra ralli başlayabilir.

Servis atılırken çapraza (servis alanı) atılır. Top bir kez yere temas edebilir.

Tekerlekli sandalye kullanan oyuncular, topu döndürmeden önce topun iki kez zıplamasına izin verebilir. İkinci sıçrama, oyun yüzeyinin herhangi bir yerinde olabilir.

Açık ya da kaplı sahada sert zeminde oynanır. 

Pickleball Kortu Ölçüleri: hem tekler hem de çiftler maçları için 6.10 m genişliğinde 13.41 m uzunluğunda bir dikdörtgen sahada oynanır.

Pickleball Saha Çizgi Ölçüleri: Tüm çizgiler 5 cm genişliğinde ve oyun yüzeyinin açıkça zıt olacak şekilde (belirgin olması için) olmalıdır. 

Pickleball Oyun Alanı: Standart bir oyun oyun alanı 9 m  genişliğinde ve 19 m uzunluğunda olmalıdır.

Pickleball sahası aşağıda açıklanmıştır.

Temel çizgiler: Kortun her iki ucunda fileye paralel çizgiler.

Kenar çizgileri: Kortun her iki tarafında fileye dik çizgiler.

Voleybol Dışı Bölge: Her takıma özel saha alanı, fileye paralel ve 2.13 m uzaklıkta iki kenar çizgisi (volley olmayan bölge çizgisi) arasında bir çizgi ile sınırlanan, ağır her iki tarafında bulunan saha alanı.

Merkez çizgisi, yan çizgi ve taban çizgisi dahil olmak üzere merkez çizgisinin her iki tarafındaki NVZ'nin ötesindeki alan.

Merkez çizgisi, NVZ'den tek ve çift kortları ayıran taban çizgisine uzanan filenin her iki tarafında kortun ortasından aşağı doğru uzanan çizgi.

 

File: Ağ içinden bir topun geçmesine izin vermeyecek herhangi bir örgü kumaş malzemeden yapılabilir.
File Direkleri: Ağ direkleri, bir direğin içinden diğer direğin içine 6,71 m olmalıdır. Ağ direğinin maksimum çapı 7,62 cm olmalıdır.
File Boyu: Ağ uzunluğu, bir direkten diğerine uzanan en 6.10 m olmalıdır. Ağın alt kenarından tepeye kadar olan ağ yüksekliği en az 70,2 cm olmalıdır.
Ağın üst kısmı, ciltlemeden geçen bir kordon veya kablo üzerinden 5 cm beyaz bantla kaplanmalıdır. Bu bağlama kordon veya kabloya dayanmalıdır.
Orta Kayış ve Yükseklik, Kalıcı ağ için bir merkez kayış önerilir ve yerden 86,36 cm yükseklikte kalması için ağın ortasına yerleştirilmelidir. Üst kısım, kenarlarda
91.44 cm yüksekliğinde olacaktır.
Eğer file sahayı kaplarsa ve oyun başlamadan önce bu tür bir konfigürasyon turnuva personeli tarafından düzeltilmezse ve hakem bir topun fileden etkilendiğini düşünürse, bu bir tekrar ile sonuçlanacaktır.

Uluslararası Pickleball Federasyonu ve Türkiye Temsilciliği onaylı fileler için Dropick sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaymayı önleyici boya veya kum, kauçuk parçacıkları veya ek dönmeye neden olan herhangi bir malzeme ile dokulu herhangi bir boya, Kauçuk ve sentetik kauçuk. zımpara kağıdı özellikleri. Baş momentumunu artırabilecek hareketli parçalar.
Çıkarılabilir parçalar. Kürek kabzası ayarlamaları ve/veya kürek kenarındaki kabza sargıları ve kurşun bant dışında çıkarılabilir parça yoktur.

Paletin üzerinde üretici tarafından sağlanan ve açıkça işaretlenmiş bir marka ve model adı veya model numarası olmalıdır.
Marka ve model bilgileri, üreticinin yapıştırılmış bir etiketi ile kürek üzerinde gösterilebilir.

Uluslararası Pickleball Federasyonu Türkiye Temsilciliği partneri olan Dropick markasından tüm pikckleball ürünlerini temin  edebilirsiniz.

Pickleball ürünleri için 

www.dropick.com.tr 

sayfasını ziyaret edebilirsiniz

Turnuvanın herhangi bir noktasında, bir oyuncunun herhangi bir raket spesifikasyonunu ihlal eden veya ABD PICKLEBALL ve TÜRKİYE PICKLEBALL yasaklı raket
listesinde yasak olarak listelenmemiş bir raket kullandığı belirlenirse, aşağıdaki cezalar uygulanır.
Maç başlamadan önce tespit edilirse, oyuncu şu şekilde listelenen bir rakete geçebilir:
Uluslararası  Pickleball Federasyonu ve Türkiye Temsilciliği onaylı  raketler ve tüm pickleball ürünleri için  Dropick markası web sayfasını (www.dropick.com.tr) ziyaret edebilirsiniz 
Maç başladıktan sonra ihlal tespit edilirse, oyuncu ve ya takım maçı kaybetmiş sayılır. (2-0)
İhlal maçtan sonra fark edilirse, hata yapan sporcu oynnanmış olan maçı kazanmış olsa da puanı silinir ve maçı kaybetmiş sayılır (2-0) puan rakibe verilir.
Güvenlik ve Dikkat Dağıtma: Bir oyuncunun uygun olmayan kıyafetleri değiştirmesi gerekebilir.
Pickleball Giyim: Maç ya da turnuva giysilerdeki grafikler, işaretler, resimler ve yazılar uygun, iyi bir zevkte olmalıdır. Bir marka ve kulübe ait kıyafetler giyilebilir.
Pickleball Ayakkabı: Ayakkabılar, sahanın oyun yüzeyini işaretlemeyen veya zarar vermeyen tabanlara sahip olmalıdır.

Turnuva Direktörü, kıyafet değişikliklerini uygulama yetkisine sahiptir. Oyuncu giyim kurallarına uymayı reddederse. Turnuva direktörü maçın hükmen yenilgi ilan edebilir.(2-0)