Türkiye Pickleball Federasyonu

Eğitmenler - Kırklareli

Zeynep-Pickleball-kırklareli
ZEYNEP ADIN Kırklareli Pickleball Koordinatörü ve Türkiye Ekibi
Zeynep Sultan ADIN. Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Spor Yöneticiliği Lisans mezunu. Kocaeli Üniversitesi Spor Yöneticiliği Yüksek Lisans. Bursa Uludağ Üniversitesi Pedagojik Formasyon eğitimi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlıklı Beslenme Koçluğu eğitimi almıştır. Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde 5 yıl Spor Uzmanı görevinden sonra Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde Spor Uzmanı olarak görevine devam etmekte. 2010-2019 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü’nde (BBSK) farklı pozisyonlarda görevler üstlendi. 2010 yılında Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü’nde Tenis Antrenörü olarak göreve başladı, 7 yıl Tenis Antrenör olarak görev aldı ve alt yapıda birçok sporcu yetiştirdi. BBSK Tenis Branşı Koordinatörü olarak görev yaptı. Aynı zamanda Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü’nde 3 yıl Yönetim Kurulu Sekreterliği ve Basın Yöneticisi olarak görevlerde bulundu. Türkiye Tenis Federasyonu 2. Kademe Tenis Antrenörlük Belgesi, Tenis Çizgi Hakemliği ve Futsal Eğitmen belgelerine sahiptir. Ulusal Projeler, TÜBİTAK ve AB Projeleri alanında; Proje Yönetimi ve Proje Yazma Eğitimi alanlarında uzmanlık üzerine çalışmalarını sürdürmekte. Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Kontrollüğü ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bağımsız Değerlendirici olarak görev almaktadır. Pickleball, son zamanlarda uluslararası alanda hızla popülerlik kazanan ve geniş bir katılım teşvik eden bir raket sporu olarak öne çıkmakta. Bu sporun; kolay öğrenilmesi, her yaşta ve yetenek seviyesi için uygun olması, ulaşılabilir olması ve en önemlisi eğlenceli bir spor olmasının yanında sosyalleşmeyi sağlamasıdır. Bu sayede hem bedensel hem de zihinsel bir aktivite sunarak ilimizde yaygınlaşmasını sağlamayı amaçlamaktayım. Aynı zamanda, çeşitli nedenler ile erken yaşlarda spora başlama fırsatı bulamamış ancak bir spor dalında müsabık bir sporcu gibi yarışma heyecanını yaşamak isteyen Veteran sporcular için gerçek yarışma ortamı yaratacağını düşünüyorum. Bu inanılmaz deneyimi yaşamak için, Pickleball, sayesinde zaman ve mekan unsuru bir problem olmaktan çıkıp bir fırsat eşitliği yaratacaktır. Bu heyecan verici yolculukta hem bir sporcu olmak hem de bu yolculukta aynı heyecanı paylaşmak için, diğer spor tutkunlarına Pickleball eğitmeni olarak rehberlik etmeyi hedefliyorum.
AYLİN YILMAZ
Eğitmen ve Eğitici Eğitmeni

1992 yılında Ankara’da doğdum. Spora ilkokul yıllarımda Aski spor kulübünde jimnastik ile başladım. Ortaokul ve lise yıllarımda okul voleybol takımlarında oynadım. Daha sonra özel kulüplerde kickboks eğitimi alarak turnuvalara katıldım. Kickboks branşında Ankara’da pek çok madalya kazandım. Hayatım boyunca hep sporla iç içe olduğum için üniversite eğitimimi spor üzerine yapmak istedim ve Hacettepe Üniversitesi Rekreasyon bölümünü kazandım. Üniversite yıllarımda yüzme ve tenis branşlarında çalıştım. Tenis alanında Efe Güray Eğitim ve Spor Vakfında 8 yıl boyunca antrenörlük yaptım. 2022 yılında Gençlik ve spor bakanlığana  tenis antrenörü olarak atandım. 

Pıckleball branşıyla yeni tanıştım ve çok sevdim. 7’den 70’e herkesin yapabileceği eğlenceli ve bir o kadarda hareketli spor. Tüm aileyi birleştiren herkesin aynı anda oynamasına olanak sağlayan, öğrenmesi kolay ve oynaması zevkli bir spor. 

Bu branşın daha çok kişiye hitap edebilmesi için ortak kullanım alanları olan parklarda oynanabilmesine yönelik çalışmalar yapılabilir. Saha genişliği çok büyük olmamakla beraber,  pek çok kişi aynı anda oynayabilmektedir. Bunun yanında okulların beden eğitimi derslerinde branş eğitimi yapılabilir. Düzenlenecek turnuvalar ve eğlenceli etkinliklerle halkın ilgisi çekilebileceğini düşünmekteyim.

 

Muhammed Raşit TANUR
Eğitmen ve Eğitici Eğitmeni

Pickleball sporu raket sporları arasında kolay ve kısa sürede öğrenilebilirlik açısından oldukça avantajlı bir spor. Oyun alanının tenis kortu kadar büyük olmayışı kat edilen mesafenin ekonomik olması açısından avantaj sağlarken, topun boyut olarak fark edilebilirlik, görünebilirlik açısından masa tenisi topuyla kıyaslandığındaysa oldukça avantajlıdır. Üstelik içinde top bulunan sporlar arasında topun en çok hızlandığı spor olanbadminton kadar da reaksiyon gerektirmemesi de pickleball ’un ayrı bir avantajıdır. 

Yukarıda bahsettiğimiz avantajlar pickleball ‘un her yaştan kişiye hitap etmesi açısından önem oluşturmaktadır. Böylelikle kısa sürede maç yapma seviyesine gelebilecek her yaş grubundan insan hep birlikte etkinliklere katılarak bu sporun ülkemizde yaygınlaştırılmasına katkı sağlayabileceklerdir. 

Özel gün ve milli bayramlarda belirli noktalarda tanıtım standı ve parkur kurulmasıhalka tanıtılması önemsenmelidir. Ayrıca spor branşları tanıtım günleri kapsamında beden eğitimi öğretmeni olmayan okullarda ilgili eğitmenler ücretli bir şekilde görevlendirilip öğrencilere pickleball tanıtım günleri düzenlenebilir. Beden eğitimi öğretmeni olan okullardabeden eğitimi öğretmenleriyle tanıtım yapılıp gerekli branş eğitimi olmayan öğretmenlereeğitimler düzenlenebilir.

 

Yağmur VURAL

Eğitmen ve Eğitici Eğitmeni
 

1997 yılında Edirne’de doğdum .Şuan Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde yaşamaktayım.

2004 tarihinde Pehivakköy Atatürk ilköğretim

okuluna başladım ve 2011 yılında mezun oldum.

2011 yılında Kırklareli Babaeski Kız Teknik ve Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümüne başladım ve 2015 yılında mezun oldum.

Son olarak 2016 yılında eğitimine başladığım Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Spor meslek yüksek okulu spor yöneticiliği bölümünü 2021 yılında mezun olarak tamamladım.

2019 yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesine başlayarak beden eğitimi ve spor öğretmenliği için formasyonu 2020 yılında tamamladım.

İş hayatına başlangıçım Bolu Ufkum Egitim Kurumlarında 2020-2021 tarihleri arasında yardımcı Öğretmenlik yaparak başladı.  Devamında Kırklareli Lüleburgaz Özel Akım Kolejinde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak devam etti okulun her kademesinde çalıştım bu kademeler 2021 -2022 eğitim öğretim yılı Akım Koleji Anadolu Lisesi-ilkokul-Anaokulu beden eğitimi ve spor öğretmeni olarak , 2023-2024 Akım Koleji Ortaokulu beden eğitimi öğretmeni olarak devam etti. Halen Akım Koleji Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni olarak çalışmaya devam ediyorum.

2015 yılında Futbol Hakemi olarak göreve başladım. 2019 yılında hakemlik kariyerinde Kadın Bölgesel Yardımcı Hakemliğe yükseldim. Halen hakemlik kariyerime devam etmekteyim.

2024 yılında 1. Kademe tenis Antrenörü oldum. Tenis geçmişim 2019 yılında Üniversiteside aldığım derse dayanıyor. Aktif olarak Lüleburgaz Tenis Akademisinde Antrenörlük yapmaktayım. 2019 yılında Atletizm Hakemliği aldım. Türkiye Futbol Federasyonundan TFF Grassroots Gönüllü Liderlik Lisans Kursunu tamamlayarak belgemi aldım. Liderlik eğitimi modül I: Doğayla tanışma\Liderlik Kampı Mountrain bitirerek belgemi aldım. Bunların yanında Yabancı Dil kursu, satranç kursu bitirerek belgelerimi aldım.

Üniversitesi dönenim de tüm Raketli spor dallarının ( tenis, masa tenisi, badminton) dersleri alarak dersleri başarı ile tamamladım.

Seray OĞUZ
Pickleball Eğitmeni

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Taekwondo branşında milli sporcu olarak yıllarca ülkemi temsil ettim. Üniversite eğitimimde uzmanlığımı tenis branşından aldıktan sonra pilates ve yüzme branşlarında da 1.kademe antrenörlük belgelerine sahip oldum. Hali hazırda nitelikli bir toplumun nitelikli eğiticilerle şekilleneceğine inanıyor; zeki,çevik ve aynı zamanda ahlaklı bireyleri yetiştirmek için var gücümle çalışıyorum.

Pickleball sporunu özellikle küçük yaşlarda çocukların hayatına kazandırabilmek onları üretken ve sosyal kılacağı görüşündeyim. Bunu başardığımız takdirde de sosyal ilişkileri güçlü olacak yeni nesiller hayatta daha mutlu ve daha başarılı olacaklardır. Pickleball aynı zamanda günlük koşturmacalarında kısıtlı zamana sahip yetişkin bireylerin de rekreatif zamanlarını oldukça keyifle değerlendirebilecekleri bir spor branşı olarak görmekteyim. Bu sporun ülkemizde 7den 70e herkese hızla yayılması sosyal bağlar ve cinsiyet/fırsat eşitliğinin güçlenmesi açısından topluma yardımcı olacaktır.

 

Şenay YAMAN
Eğitmen ve Eğitici Eğitmeni

04.03.1977 yılından Bulgaristan` ın Kırcaali şehrinde dünyaya geldim. İlköğretimi Bulgaristan `da ortaöğretim ve liseyi İstanbul Çamlıca Kız Lisesinde ve akabinde İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü nü okudum.

Spor hayatım, 9 yaşında masa tenisi ile başladı ve düzenli çalışmalar sonucunda 25 yıllık sporculuk hayatımda birçok sporcu yetiştirmenin yanı sıra şampiyonluklar ve dereceler aldım.

2010 yılında Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne masa tenisi antrenörü olarak atandım ve aktif olarak devam ediyorum.

 

Pickleball oynaması zevkli, kolay öğrenilebilecek olmasından dolayı her yaşta kişiye hitap edeceğini düşünüyorum. Özellikle bayan ve erkeklerin eşit şartlarda oynaması beni çok etkiledi.

Gençlik ve Spor ilçe müdürlüğünde ilkokul çocuklarına ve kadınlara pickleball grupları oluşturmayı düşünüyorum.

 

Ayşegül SEKMEN

Pickleball Eğitmeni  

Ayşegül Sekmen 14/04/1997 Hatay Reyhanlı da dünyaya geldim. Öğrenim gördüğüm Trakya Üniversitesi   Spor Bilimleri Meslek Yüksek Okulu Spor Yöneticiliği Bölümünden mezun oldum. Uzun yıllar masa tenisi branşından sporculuk yaptım daha sonra Halter branşıyla tanışma fırsatım oldu ve uzun dönem bu branşı yaptıktan sonra antrenörlük alıp Kırklareli Gençlik Spora 2022 yılında Halter Antrenörü olarak atandım.

 

Pickleball branşı ile Davut Güngör hocamız sayesinde tanıştık, branşın gerek halkın her kesimine hitap etmesi gerek cinsiyet ayrımını ortadan kaldırması yaş faktörünün hiçbir şekilde dezavantaj olmayışı kendine özgü raketi topu ve oyun kuralları tamamıyla muhteşem bir spor dalı olarak zihnimize kazındı kendine has  branş olarak tandık ve ben oynarken çok zevk aldım. Ülkemizde çok iyi şekilde temsil edeceği bir branş olacağına inancım tam kurulum olarak ta düz zemin olan her yer de oynanabilir aşırı ekonomik bir branş.

 

 

Selin BAYKAN BALCI
Pickleball Eğitmeni

Selin BAYKAN BALCI
Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği bölümünden 2016 yılında mezun oldu. Aynı dönem Pedagojik Formasyon eğitimini tamamladı. 2019 yılında Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde Spor Uzmanı olarak göreve başlayıp 2022 yılından beri Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde aktif görevine devam etmektedir. 2. Kademe Yüzme, 1. Kademe Pilates ve Badminton Antrenörlük belgelerine sahiptir. 2015 yılından beri Hentbol branşında hakemlik yapmaktadır.
Pickleball, öğrenmesi ve oynaması inanılmaz eğlenceli bir spor dalı olması sebebiyle ilgimi çekti. Ve bu sporun bir parçası olduğumdan dolayı mutluluk duyuyorum. Pickleball eğitmen eğitimi almam ile birlikte kendi sporcularımı keşfetmek ve onlarla birlikte birçok yarışmada yer almak istiyorum. Bu spor branşın ülkemizde yeni yaygınlaşması sebebiyle birçok yaş kitlesinde olduğu gibi özellikle genç sporcuların ilgisini çekeceğine inanıyorum. Gençlerimizi teknoloji bağımlılığı, sağlık problemleri ve benzer kötü alışkanlıklardan koruyacak bir fiziksel aktivite olarak yaşamlarında yer almasını sağlamayı amaçlıyorum.

Duygu Sıla GÜLER
Pickleball Eğitmeni

Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği bölümü mezunuyum. Aynı zamanda Trakya Üniversitesi’nde Formasyon eğitimimi tamamladım. Yaklaşık 8 yıldır Masa Tenisi branşı ile ilgileniyorum. Daha öncesinde 1,5 yıllık basketbol, atıcılık geçmişim bulunmaktadır. Şuan aktif olarak 1.Kademe Masa Tenisi Antrenörlük belgem ve 1.Kademe Fitness belgem bulunmakta. Aynı zamanda Sualtı Sporları Federasyonunda cankurtaran belgem bulunmakta. Hala aktif olarak Türkiye Masa Tenisi Federasyonunda Ulusal Hakem (Klasman) olarak görev yapmaktayım.Tenis branşın da hakemlik belgem bulunmaktadır. Aynı zamandauzmanlığım Tenis branşı.

Pickleball branşını tanımlayacak olsam sanırım eğlence derim. Çünkü raket sporlarına yabancı değilim ancak birçok yaş grubunu içinde barındırıyor olması bence çok güzel. Kuralları bence diğer branşlara göre daha sade. Pickleball branşı Kırklareli’nde bana yeni insanlar tanıma fırsatı sağladı. Farklı branşlarla ilgilenen insanlarla bir araya gelmek gerçekten güzel ve eğlenceliydi. Pickleball hem bir takım oyunu hem de bireysel bir oyun. Aynı zamanda kadın ve erkek mix grupların olması gerçekten büyük bir avantaj. Bence ileri ki zamanlarda okullarda da Beden Eğitimi derslerinde öğretilebilecek güzel bir branş.

Ayben KURTUL

Pickleball Eğitmeni

1995 Tekirdağ doğumluyum. 2018 yılında Trakya üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği bölümünden mezun oldum.Aynı zamanda Pedagojik Formasyon eğitimimi tamamladım.1.Kademe Pilates ve Yoga Antrenörlük belgelerimi aldım.2.Kademe Yüzme antrenörüyüm aktif olarak 2015 yılından beri antrenörlük yapıyorum.2018 yılından beri Yüzme branşında aynı zamanda hakemlik yapıyorum.2021 de Reformer Pilates alanında çalışmaya başladım.Pickleball ile tanıştığım için, eğitme katılma fırsatım olduğu için çok şanslıyım.Oynarken inanılmaz keyif aldım ayrıca takım olarak oynanabilmeside çok keyifli.Yeni bir branş yeni bir heyecan.Meraklı gözlerle bu yola bir an önce başlamayı ve bu yolu güzel yerlere götürmek isterim